خصوصیات دکوراسیون سنتی

خصوصیات دکوراسیون سنتی

خصوصیات دکوراسیون سنتی

دکوراسیون سنتی یکی از پرطرفدارترین و زیباترین سبک ها در دکوراسیون داخلی مباشد که در این سبک از المان ها و عناصر قدیمی که ما را به یاد گذشتگان می اندازد استفاده میشود. امروزه با اینکه در طراحی دکوراسیون سبک های متفاوتی وجود دارد اما دکوراسیون سنتی همچنان طرفداران خاص خود را دارد و در محیط های مختلف از آن استفاده میشود و فضایی گرم و دلنشین را ایجاد میکند .دکوراسیون سبک سنتی در هر کشوری متفاوت است مثلا سبک فرانسوی ،ایتالیایی و بریتانیایی در دسته سبک سنتی اروپایی قرار میگیرد. در ایران نیز دکوراسیونهای سنتی به دو ذوره پس از اسلام و قبل از اسلام تقسیم میشود. مادر این جا قصد داریم به خصوصیات سبک سنتی ایرانی بپردازیم .

ویژگی های دکوراسیون سنتی :

استفاده از چوب در دکوراسیون سنتی جایگاه ویژه ای دارد از چوب هایی تیره مانند گیلاس و افرا که با دوام تر هستند استفاده میشود برای کف پوش هم از پارکت لمینت استفاذه میشود و مبلمان منزل با ظرافت و زیبایی خاصی طراحی میگردند و هماهنگ شدن آن با فضا آسان است و انسجام خاص و جذابی را به وجود می آورد ..
در این دکوراسیون سنتی بیشتر از رنگ خنثی برای دیوارها استفاده میشود و برای مبلها از رنگ قرمز ،آبی و قهوه ای استفاده میشود همچنین دربهای داخلی ساختمان مانند درب اتاقها از دربهای MDF با روکش بلوز و راش استفاده میگردد و برای تزیین از آثار هنری و سنتی با رنگ های پر رنگ و پر انرژی استفاده می گردد .
در دکوراسیون سبک سنتی از پارچه هایی به رنگ مات استفاده مشود که دارای طر ح های گلدار هستند و جنس آنها از ابریشم ،مخمل و ترمه میباشد که بسیار گران هستند .
یکی دیگر از پرکاربردترین عنصر در سبک سنتی قالی ،فرش های دست بافت ، گلیم و جاجیم میباشد که از عناصر موجود در طبیعت ساخنه شده و گرمای خاصی به فضا میبخشد .
از دیگر مواد اصلی که در دکوراسیون سبک سنتی کاربرد فراوانی دارد آجر میباشد که رنگ قرمز آن نمایی گرم و صمیمی به فضا میبخشد و همچنین می توان برای دیوارهای از کاغذ دیواری با طرح آجر یا پتینه در طراحی داخلی استفاده نمود.

آشپزخانه در سبک سنتی :

در طراحی آشپزخانه به سبک سنتی باید از از کاشی ها و سرامیک ها با طرح ها و اشکال اسلیمی با رنگ فیروزه ای استفاده کرد و از فرش یا گلیم های با نقشه های زیبا و جذاب برای پوشش کف آشپزخانه استفاده نمود .
در این سبک باید از کابینت ممبران یا کابینت تمام چوب که دارای طبقات و قفسه های زیادی باشد استفاده نمود که بتوان وسایل ریز و درشت را درون آن قرار دهند که دسترسی به آن آسان باشد .
در آشپزخانه سبک سنتی باید از لوستر و شیرآلات و سینک سنتی استفاده نمود ودر تمامی وسایل نشانه ای در سنتی بودن داشته باشند و هماهنگی و میان وسایل آشپزخانه حاکم باشد .
وسایل برقی را درون کابینت بگذاریم و از دید پنهان باشند تا حالت سنتی بودن آن بهم نخورد .

اتاق نشیمن در سبک سنتی :

در دکوراسیون سبک سنتی برای اتاق نشیمن در گام نخست مشخص کرذن یک نقطه کانونی است یعنی نقطه ای که در نگاه اول مورد توجه قرار میگیرد وسپس چیدن وسایل براساس این نقطه صورت میگیرد که این کار باعث انسجام و یکپارچگی میگردد وباید بزرگترین وسایل در نقطه کانونی قرار بگیرد و برای چیدن دیگر وسایل باید تقارن را رعایت کنیم .در سبک سنتی باید فاصله بین مبل و میز تلویزیون استاندار باشد به گونه ای که در رفت وآمد اختلال ایجاد نشود و جلوی درب ورودی مسدود نشود .و از آنجاییکه در سبک سنتی میز ناهار خوری در سالن قرار میگیرد باید توجه داشته باشیم که میز و صندلی ها به دیوار نچسبد در تزینات اتاق نشیمن در سبک سنتی میتوان از وسایل قدیمی مثل رادیو و گرامافون و رادیوهای قدیمی و ظروف چینی و گلدار و آینه و شمعدان های قدیمی استفاده کرد .

اتاق خواب در دکوراسیون سنتی :

دردکوراسیون اتاق خواب به سبک سنتی یک تخت با تاج بزرگ و یک کمد چوبی با آینه و فرش سنتی به رنگ لاکی نمای سنتی را نشان میدهد و رو تختی ساده همرنگ با فضا انتخاب میشودو گذاشتن یک آباژور چوبی یا یک چراغ گل سوز کنار تخت به سنتی تر شدن فضا بیشتر کمک میکند و پرده با رنگ تیره انتخاب میشود و فضا یی دنج و آرام بوجود میاورد .

همچنین می توان برای دکوراسیون و طراحی داخلی اتاق خواب از کمد دیواری های ابزار خورده یا ممبران استفاده نمود.

سرویس بهداشتی در دکوراسیون سنتی :

دردکوراسیون سبک سنتی در سرویس بهداشتی باید در انتخاب کاشی و سرامیک دقت شود که کاشی های مربع به رنگ آبی فیروزه های انتخاب شود و سرامیک های گلدار و طرح دار انتخاب شود و روشویی ها از جنس چینی که استحکام و دوام بالایی دارند و به راحتی تمیز میشوند .

همچنین باید از دربهای ضد آب با طرح چوب یا سنتی برای درب سرویس بهداشتی استفاده نمود و علاوه بر ضد آب بودن درب سرویس بهداشتی زیبایی سنتی خاصب نیز داشته باشد که رنگ های والیس، فندقی و گردویی بهترین انتخاب برای دکوراسیون سنتی  می باشد.