دکوراسیون آزمایشگاه

دکوراسیون آزمایشگاه

دکوراسیون آزمایشگاه

امروزه در اکثر خیابان هایی که در مرکز شهرها قرار دارند، چندین آزمایشگاه را می توان مشاهده کرد. فرض کنید در شرایطی قرار دارید که لازم است برای تشخیص بیماری تان به یکی از این آزمایشگاه ها مراجعه کنید. در این مواقع، کدام محل را برای مراجعه انتخاب می نمایید؟ آیا سعی می کنید دکوراسیون آزمایشگاه را در انتخاب خود دخالت دهید؟ مسلما، زمانی که شما منتظرید تا نوبتتان شده و کارتان انجام شود، باید در آزمایشگاه حضور داشته باشید. حال اگر دکوراسیون آزمایشگاه به نحوی بسیار زیبا و آرامش بخش چیده شده باشد، بدون شک اگر لازم باشد باز هم به یک آزمایشگاه تشخیص طبی بروید، جایی را بر می گزینید که آرامش بیشتر و استرس کمتری در آن حکم فرما باشد.

برای داشتن محیطی که بتواند آرامش و آسودگی خیال را در مراجعه کنندگان ایجاد کند، دکوراسیون باید با رعایت اصول و قواعد آن صورت پذیرد و این دقیقا همان موضوعی است که ما در ادامه قصد داریم در مورد آن با شما سخن بگوییم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

دلایل اهمیت به دکوراسیون آزمایشگاه

دلایل متفاوتی برای آنکه به دکوراسیون داخلی آزمایشگاه اهمیت داده شود وجود دارد که از جمله مهم ترین آنها مواردی است که در ادامه ذکر می کنیم:

برندینگ و دکوراسیون آزمایشگاه

تعداد آزمایشگاه هایی که در سطح شهرها در حال احداث و بازگشایی هستند رو به افزایش است و به همین دلیل مدیر آزایشگاه، باید سعی کند از روش های مختلف، کاری کند که نام آزمایشگاه او در اذهان مراجعه کنندگان ثبت شود. یکی از راهکارهایی که می توان برای این موضووع پیشنهاد داد، توجه به موضوع دکوراسیون آزمایشگاه است. اگر دکوراسیونی که در داخل این فضا اجرا می شود قابل توجه بوده و بسیار خلاقانه و زیبا باشد، به خوبی می تواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند و اگر فردی قصد داشته باشد دو مرتبه به یک آزمایشگاه مراجعه کند، فضایی را انتخاب می کند که قبلا در ذهن او به عنوان یک فضای آرام و به دور از تشنج ثبت شده است.

آزمایشگاه هایی که از منظرهای متفاوت مانند رفتار پرنسل، وجود آرامش در محیط، پاکیزه بودن آن، امنیت و چیدمان و دکوراسیون از سایر آزمایشگاه ها متفاوت عمل می کنند، گزینه های خوبی برای ماندگاری در ذهن بیماران و مخاطبان خود هستند.

بهبود سلامت روحی افراد در دکوراسیون آزمایشگاه

موضوع دیگری که در مورد توجه به دکوراسیون آزمایشگاه مطرح می شود توجه به سلامت روحی تمام افرادی است که به این محیط وارد می شوند. هم پرنسل و هم افرادی که به عنوان مراجعه کننده به یک آزمایشگاه می روند دوست دارند در فضایی کار کنند و یا به فضایی رفت و آمد کنند که چیدمان زیبایی داشته باشد و از حضور در آن احساس آرامش کنند.

مدیران آزمایشگاهی که به پرسنل خود اهمیت داده و سلامت و افزایش سلامت روحی بیماران و نیازمندان به تشخیص بیماری برایشان اهمیت دارد، در مورد چیدمان داخلی وسواس زیادی به خرج می دهند و سعی می کنند از همه جوانب به دکوراسیون آزمایشگاه توجه داشته باشند.

اصول طراحی دکوراسیون آزمایشگاه

خلق یک محیط آرام در جاهایی مانند آزمایشگاه که معمولا مراجعه کنندگان استرس زیادی دارند بهتر است با توجه به اصول طراحی دکوراسیون آزمایشگاه صورت گیرد. در ادامه به برخی از مهم ترین اصول اشاره خواهیم کرد.

توجه به مساحت در دکوراسیون آزمایشگاه

نکته بسیار مهمی که در مورد دکوراسیون آزمایشگاه باید مورد توجه قرار گیرد، مساحتی است که قرار است به این فضا اختصاص پیدا کند. وجود فضای کافی برای قرار دادن تجهیزات و دستگاه ها، وجود فضای مناسب برای فعالیت پرسنل و رفت و آمد مراجعین و غیره باید به صورت تقریبی مشخص شده و مساحتی متناسب با این موارد انتخاب شود.

کمترین وسعتی که می توان برای یک آزمایشگاه در نظر داشت، حدود 110 متر مربع است. یک مدیر لایق و آینده نگر، در یک بازه زمانی طولانی مدت به مساحت نگاه کرد. وسعت فضایی که برای آزمایشگاه در نظر گرفته می شود باید به حدی باشد که در اثر افزایش تعداد مراجعین، کمبود فضا و جا به وجود نیاید.

برگزیدن تجهیزات مناسب در دکوراسیون آزمایشگاه

به هنگام طراحی و اجرای دکوراسیون آزمایشگاه از کوچک ترین تجهیزات تا بزرگ ترین تجهیزات باید مورد توجه قرار گیرد. اینکه هر یک از آنها در جای درست و مناسب خود قرار داده شوند و متناسب با فضایی که در اختیار است تجهیزات خاصی خریداری شود از جمله مهم ترین مسائلی است که باید در دکوراسیون داخلی به آن توجه گردد. اینکه همه وسائل در جای خود قرار داشته باشند، فضایی بی استفاده در محیط به وجود نیاید و شلوغی بیش از حد مانع از فعالیت درست پرنسل نشود نیز از جمله مواردی است که به هنگام خرید تجهیزات مناسب باید در نظر گرفت.

انتخاب مناسب ترین متریال برای دکوراسیون آزمایشگاه

برای چیدمان و دکوراسیون آزمایشگاه ، مواد و متریال های مختلفی به کار برده می شود. از جمله این متریال می توان به استیل، بتن، لمنیت پلاستیکی، سنگ طبیعی و چوب  اشاره کرد. اینکه کدام یک از مواد به کار برده شود بستگی به نوع استفاده و محل قرار گیری آن دارد. معمولا در انتخاب متریال مناسب توصیه می شود که فاکتورهایی مانند مقاومت، زیبایی، حسی که متریال مورد استفاده القاء می کند و همچنین مجهز بودن به قابلیت ترمیم و بازسازی باید در اولویت قرار داده داشته باشد. مثلا برای پوشاندن کف و دیوارها بهتر است از موادی استفاده گردد که در برابر ضربه و هر گونه خط و خش مقاوم هستند. بدین شکل هزینه هایی که گهگاه، مدیر آزمایشگاه باید تقبل کند به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

توجه به شرایط موجود در محیط

محیلی که برای دکوراسیون آزمایشگاه در نظر گرفته می شود نیز باید شرایط خاص خود را داشته باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به هنگام انتخاب یک محل برای تاسیس آزمایشگاه باید شرایط فیزیکی و تاسیسات ساختمان مورد توجه باشد.
  • خرابی و یا هیچ گونه آسیب فیزیکی در آزمایشگاه وجود نداشته باشد.
  • ارتفاع سقف تا کف محلی است که قرار است آزمایشگاه در آن احداث شود باید حداقل 240 سانتی متر باشد.
  • دیوارهای محل آزمایشگاه تا ارتفاع 1.5 متری با متریالی قابل شستشو پوشانده شده باشد.