دکوراسیون دندانپزشکی

دکوراسیون داندانپزشکی

دکوراسیون دندانپزشکی

اصول طراحی دکوراسیون دندانپزشکی

آیا می توانید یکی از پراسترس ترین فضاهایی که تا به حال در آن حضور پیدا کرده اید را معرفی کنید؟ به نظر اغلب افراد، رفتن به دندانپزشکی و منتظر ماندن در یک مطب دندانپزشکی یکی از پر استرس ترین کارها به شمار می رود. ازدحام، دکوراسیون نامناسب و عدم بی توجهی به این موضوع باعث شده که اغلب ما هنگامی که یکی از دندان هایمان دچار مشکل و یا درد می شود، با استرس به مطب یک دندانپزشک مراجعه کنیم. خوشبختانه در سال های گذشته، پزشکان ما در مورد دکوراسیون مطب خود تدابیر خوبی اندیشیده اند و سعی کرده اند با کمک متخصصین دکوراسیون دندانپزشکی، محیطی آرام و بدون استرس برای بیماران فراهم کنند. موضوعی که ما در این متن می خواهیم در مورد آن با شما صحبت کنیم به مساله استانداردها و ویژگی هایی برمی گردد که یک مطب دندانپزشکی باید از آن برخوردار باشد. برخی از این اصول به شرح زیر هستند:

رنگ دکوراسیون دندانپزشکی

یکی از بهترین رنگ هایی که می توان در دکوراسیون دندانپزشکی به کار برد، رنگ سفید است. در نهان این رنگ، آرامش وجود دارد و علاوه بر آن کمک می کند تا پاکی و پاکیزگی در مطب های دندانپزشکی نمود بیشتری داشته باشد. پزشکانی که بر روی استفاده از این رنگ در مطب خود تاکید می کنند قادر خواهند بود به صورت غیر مستقیم اعتماد به پزشک را در وجود بیمار افزایش دهند. به جز سفید می توان از رنگ های ملایم دیگری مانند صورتی ملایم، آبی آسمانی، سبز و یا خاکستری با طیفی روشن نیز استفاده کرد.

نحوه قرارگیری مبلمان در دکوراسیون دندانپزشکی

نکته ای که توجه به آن می تواند هر فضای بسته ای را تحت تاثیر خود قرار دهد، نحوه چینش مبلمان است. دکوراسیون دندانپزشکی نیز از این قاعده و قانون مستنثی نیست و خوب است به نحوه قرارگیری مبلمان و صندلی ها دقت فراوانی مبذول داشته شود. بهتر است مبلمان ها با نظم در کنار هم قرار داده شوند.

قبل از آنکه در مورد چینش مبلمان در مطب وسواس به خرج داده شود، باید در انتخاب نوع مبلمان نیز دقت کرد. مبلمان و یا صندلی هایی که در سالن انتظار مطب دندانپزشکی قرار داده می شوند باید بسیار راحت بوده و رنگی ملایم و متناسب با رنگ دکوراسیون دندانپزشکی داشته باشند. رفتن به مطب و منتظر ماندن، به خودی خود همراه با استرس است، حال اگر مبلمانی که بیماران بر روی آنها می نشینند نیز راحت نباشد، مشکل چندین برابر شده و اضطراب و استرس بیمار نیز چندین برابر می شود.

نورپردازی در دکوراسیون دندانپزشکی

مطب هایی که از نور طبیعی برخوردارند نیازی به استفاده از نورهای مصنوعی ندارند اما در مطب هایی که نور طبیعی به اندازه کافی وجود ندارد بهتر است به سراغ چراغ هایی که مناسب دکوراسیون دندانپزشکی هستند، رفت و از حضور آنها در مطب استفاده کرد. برای مثال هالوژن های سقفی و یا لامپ های آویزی گزینه های مناسبی برای نورپردازی در این گونه مطب ها به شمار می روند. توجه داشته باشید که هر چه نور و روشنایی موجود در محیط بیشتر باشد، از استرس بیمارانی که باید مدت زمانی را در این فضای بسته منتظر بمانند، می کاهد و می تواند باعث بهبود شرایط روحی و ذهنی آنها شود.

استفاده از گل ها در دکوراسیون دندانپزشکی

گل ها در هر فضایی که قرار گیرند می توانند مقدار زیادی آرامش را با خود به محیط وارد کنند. گل های حاوی مقدار زیادی صمیمیت هستند و رنگ سبزی که اغلب گیاهان از آن برخوردارند، یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی دکوراسیون داخلی به شمار می رود. رنگ سبز، بالا برنده تحمل افراد است و این مورد به خصوص در زمانی که یک بیمار منتظر است تا پزشکش، به وضعیت دندان های او رسیدگی کند، بسیار کارگشا و مفید به نظر می رسد. گیاهان می توانند باعث اخت شدن افراد حاضر در مطب با محیط شوند و بدین شکل راحتی و آسودگی خیال بیشتری را برای او فراهم کنند. چنانچه نمی توان از حضور گل ها در یک مطب استفاده کرد، استفاده از پوسترهای گیاهان طبیعی نیز می تواند تاثیرات مشابهی داشته باشد.

استفاده از تابلوها در دکوراسیون دندانپزشکی

مورد دیگری که قادر است دکوراسیون دندانپزشکی را تحت تاثیر قرار دهد، استفاده از تابلوها است. تصاویری که در آنها مناظر زیبایی از طبیعت به تصویر کشیده شده است و یا افرادی که دندان های سالم دارند و لبخندی شیرین و زیبا بر روی صورت آنها نقش بسته است می تواند دیوارهای سرد مطب را به زیبایی مزین کرده و آرامش را به روان و روح بیماران تزریق کند.

پزشکانی که کودکان بیمار به آنها مراجعه می کنند می توانند از برچسب هایی کودکانه برای تزیین دیوارها استفاده کند. این استیکرها می تواند باعث برقراری ارتباطی دوستانه بین کودک و مطب شود و مشکلاتی که به هنگام کار با بچه ها وجود دارد را به شدت کاهش دهد.

استفاده از چوب در دکوراسیون دندانپزشکی

چوب ها برگرفته از دل طبیعت هستند و قادرند حتی بی روح ترین و سردترین فضاها را به فضایی گرم و پرانرژی تبدیل کنند. متخصصین حرفه ای در حوزه دکوراسیون دندانپزشکی، از حضور چوب در ایجاد یک تغییر زیبا و چشمنواز استفاده کرده و سعی می کنند دیزاین داخلی را به کمک این متریال، جذاب و متنوع جلوه دهند. استفاده از چوب در دکوراسیون یک مطب دندانپزشکی می تواند این محیط را به یک محیط خاص و منحصر به فرد تبدیل کند.

سقف در دکوراسیون دندانپزشکی

در دکوراسیون دندانپزشکی مدرن، تنها به دیوارها و کف اهمیت داده نشده و سقف نیز عامل مهم دیگری برای تغییر دیزاین داخلی به شمار می رود. گاهی برخی از بیماران از اینکه به رو به روی خود خیره شوند خسته شده و با قرار دادن سر به روی صندلی، به سقف چشم می دوزند. بنابراین چه خوب است که در مورد این موضوع نیز تدبیری اندیشیده شود و تزییناتی زیبا و مدرن بر روی سقف انتخاب و نصب گردد. برای مزین کردن سقف می توان از المان ها و عناصر مختلف استفاده کرد و فضای موجود را گرم و صمیمانه تر کرد. استفاده از ایده های خلاقانه در تزیین سقف، می تواند آرامش و زیبایی بی بدیلی را در محیط مطب ایجاد کند.