دکوراسیون رستوران

دکوراسیون رستوران

دکوراسیون رستوران

اصول طراحی دکوراسیون رستوران

شاید تا به حال حتما برایتان پیش آمده باشد که به یک رستوران وارد شوید و به جای آنکه غذایی که سفارش داده اید را میل کنید، به در و دیوار رستوران و دکوراسیون رستوران توجه کنید. به نظر شما چه چیزی باعث شده که دکوراسیون و دیزاین داخلی فضاهای این چنینی بتواند توجه مخاطبین و افرادی که به آن وارد می شوند را به خود جلب کند؟ بدون شک، استفاده از ایده های خلاقانه در چینش رستوران و استفاده از المان هایی که زیبایی خاص و منحصر به فردی دارند در به وجود آمدن این اتفاق بی تاثیر نیست. یک مدیر آگاه، اگر به قدرتی که دکوراسیون در افزایش تعداد مشتریان خود دارد، واقف شود، حاضر است هزینه های قابل توجهی را برای آن در نظر بگیرد. البته موضوعی که خوب است در اینجا در مورد آن صحبت کنیم این است که معمولا جایی که یک رستوران در آن قرار گرفته است به شدت بر روی سبک دکوراسیون تاثیرگذار است.

توجه به نمای خارجی در دکوراسیون رستوران

معمولا رستوران ها در یک فضای بسته احداث می شوند و افرادی که بیرون آن قرار دارند نمی تواند به دکوراسیون رستوران در داخل اشراف پیدا کنند. بنابراین اولین گامی که برای تشویق مشتری جهت ورودش به رستوران باید صورت گیرد، توجه به نمای خارجی است. هر چه نمای خارجی شیک تر و زیباتر باشد و در مورد ساخت و طراحی آن با سلیقه و خلاقیت بیشتری رفتار شده باشد، احتمال آنکه افراد تمایل پیدا کنند تا به رستوران وارد شوند نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

توجه به نوع فعالیت رستوران در دکوراسیون رستوران

زمینه ای که یک رستوران در آن فعالیت می کند از جمله مهم ترین عواملی است که بر روی دکوراسیون رستوران تاثیر می گذارد. دیزاین داخلی رستوران هایی که غذاهای فست فودی ارائه می کنند با دیزاین داخلی رستوران هایی که غذاهایی گرم و سنتی سرو می کند تفاوت دارد و یک مدیر باید قبل از آنکه برای انتخاب سبک تصمیم بگیرد حوزه فعالیت خود را مشخص کند.

جالب است بدانید که در دیزاین داخلی رستوران های فست فودی از رنگ های اشتهاآور و تند استفاده می شود اما در سایر رستوران ها معمولا برای رنگ آمیزی به سراغ رنگ هایی ملایم می روند. حتی چینش و نوع مبلمانی که در هر دو نوع رستوران به کار برده می شود نیز با هم تفاوت داشته و یک متخصص دکوراسیون داخلی باید به این موضوع مهم توجه داشته باشد.

توجه به بافت در دکوراسیون رستوران

یکی از موضوعاتی که در بحث دکوراسیون رستوران از آن زیاد یاد می شود، توجه به مبحث بافت است. متریال هایی که در یک دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند بافت را تشکیل می دهنذ. این بافت در واقع اولین موضوع و اولین چیزی است که یک مشتری به هنگام ورود به رستوران مشاهده خواهد کرد. رستوران هایی که بافت آنها شلوغ است معمولا طرفداران زیادی ندارند؛ زیرا حضور در چنین فضاهایی جز به هم ریختن روح مشتری و آشفته کردن او، نتیجه دیگری را در پی نخواهد داشت و این موضوع، هدفی نیست که یک مخاطب از رفتن به رستوران به دنبال به دست آوردن آن باشد. اگر سادگی زیادی در بافت وجود داشته باشد باز هم مضر است؛ زیرا باعث کسل کردن افراد حاضر در رستوران می شود. بنابراین برای آنکه دکوراسیون تحت تاثیر ویژگی های مثبت بافت قرار گیرد بهتر است بافت خشن و ظریف در کنار هم به کار برده شوند تا جذابیت موجود افزایش پیدا کند.

انتخاب صندلی و میز در دکوراسیون رستوران

شاید یک مشتری در رستوران بخواهد یک یا دو ساعت در سالن رستوران حضور پیدا کند. این مدت طولانی، انتخاب صندلی و میزهایی مناسب و راحت را می طلبد. انتخاب صندلی و میز، با توجه به سبک به کار گرفته شده در دکوراسیون رستوران صورت می گیرد. صندلی هایی که در سبک مدرن به کار برده می شوند با صندلی هایی که در سبک های ساده و یا لوکس قرار داده می شوند با هم تفاوت داشته و این تفاوت ها خود یکی از مهم ترین عوامل تغییر دکوراسیون رستوران به شمار می روند.

میزهایی که در رستوران قرار داده می شوند بهتر است بدون لبه بوده و در اشکال متعارف مانند دایره، مربع و یا مستطیل باشند. اگر در یک رستوران مراسم هایی مانند مراسم عروسی برگزار می شود، می توان از میزها مربع شکل و یا مستطیلی استفاده کرد. این میزها را می توان به هم چسباند و شکل سالن را برای این مراسم تغییر داد.

 استفاده از تابلو و آثار هنری در دکوراسیون رستوران

زمانی که در یک رستوران نشسته و منتظرید تا غذایی که سفارش داده اید را برایتان بیاورند، به جای آنکه گوشی خود را از کیفتان خارج کنید و شروع به بازی با آن کنید، نگاهی به دکوراسیون رستوران بیندازید و اگر تابلو یا اثر هنری در رستوران نصب شده است را نظاره کنید.

آثار هنری برای آنکه توجه حاضرین در رستوران را به خود جلب کند، بسیار مفید و موثرند. برای مثال یکی از ایده های جالب و جذابی که می توان برای این مورد ذکر کرد، طراحی و ساخت پنجره هایی است که نما و چشم اندازی زیبا از طبیعت را در مقابل چشمان بیننده به تصویر می کشد. تصویری از یک جنگل زیبا، آسمان آبی و یا دریا در کنار غروب خورشید می تواند پیشنهاد خوبی برای این مورد به شمار رود.

توجه به فضای آزاد در دکوراسیون رستوران

رستوران ها یکی از پر رفت و آمدترین فضاهای سربسته به شمار می رود. فضای آزادی که در یک رستوران وجود دارد باید به گونه ای باشد که هم پرسنل و هم افرادی که به رستوران وارد می شوند، به راحتی تردد داشته و مجبور نباشند میزها و صندلی ها عقب و یا جلو ببرند. این فضا باید به نحوی باشد که پرسنل و حاضرین در رستوران با هم برخورد نکرده و هر کدام در مسیر مشخص خود به راحتی و بدون ایجاد مزاحمت برای دیگری قدم بردارند. برای مثال اگر مشتریان در سر راه پرسنل باشند، سرعت ارائه خدمات به مقدار چشمگیری کاهش پیدا می کند و اگر پرسنل بر سر راه مشتریان قرار گیرند، نارضایتی مشتریان را به دنبال خواهد داشت و این اصلا خبر خوبی نیست. اتفاقات این چنینی میزان مشتریان و مخاطبان را به شدت کاهش می دهد.