کفسابی ساختمان

کفسابی ساختمان

کفسابی ساختمان

کفسابی یعنی برداشتن ۲ الی ۵ میلی متر از روی سنگ به منظور زدودن آلودگی و جرم و هم چنین براق کردن سنگ است. با توجه داشت که کفسابی ساب زدن انواع کفها را شامل میشود ساب زدن سرامیکی – ساب زدن کف بتنی – ساب زدن انواع سنگ‌ها (سنگ مرمر – سنگ گرانیت – سنگ گوهره – سنگ دهبید و غیره ) هر سطح که آن را با سنگ پوشش داده باشند نیازمند خدمات کفسابی و سنگسابی است سنگ بعد از مدتی جرم به خود می گیرد. و کثیف می شود که نیازمند کفسابی است.

چه موقع به کفسابی نیاز داریم:

  1. عدم هم تراز بودن سنگ یا کف ساختمان
  2. ریخته شدن مصالح ساختمانی یا تثبیت جرمی روی کف
  3. آسیب سطحی کف

مراحل کفسابی

اگر مراحل اصلی کفسابی را توضیح بدهیم به این صورت است که از دو مرحله زیر سازی و پرداخت تشکیل شده است .مرحله زیر سازی یا مرحله زبر کاری شامل برداشتن ناخنک، پستی و بلندی ،ناهمواری،و ایراد های سخت و عمقی سنگ است .و مرحله پرداخت شامل برداشتن خط و خش ایجاد شده و همچنین صیقل دادن سنگ می باشد ،که این کار با لقمه های نمره بالا و حتی لقمه های با درصد بسیار پائین اسیدی انجام می شود .

  1. مرحله اول کفسابی:  از بین بردن ناهمواری های موجود در کف ساختمان می باشد که کفساب در این هنگام می بایست با لقمه سنگ های زبر 36 و یا 46 جهت از بین بردن جرم ها و مصالحی که بر روی کف موجود است شروع به کار کند و سطح کف را تا حد ممکن صاف و یکدست کند .
  2. مرحله دوم کفسابی: برای محو و یا کمرنگ کردن خطوط بجا مانده از ساب مرحله قبل، کفساب لقمه سنگ 60 را مورد استفاده قرار می دهد .
  3. مرحله سوم کفسابی: برای صیقلی کردن سنگ می بایست از لقمه سنگ های نرم تر مانند لقمه سنگ 120 برای عمل ساب زنی استفاده کرد .
  4. مرحله چهارم کفسابی:  به برطرف کردن خط و خش های ایجاد شده که پس از اتمام عمل بتونه کاری به وجود آمده می پردازیم. به این منظور کفساب ابتدا از لقمه سنگ 220 استفاده کرده و سپس برای رفع کامل ایرادات و هموار کردن سطح سنگ به ترتیب لقمه سنگ های 320، 400 و 600 را مورد استفاده قرار می دهد .
  5. مرحله پنجم کفسابی: برای شفاف و درخشان شدن سنگ ها از سیناکس (لقمه سنگ ایتالیایی) استفاده می شود که در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین لقمه سنگ ها در بازار محسوب می شود .